Fax Now: (925) 132-4545

 
 

Wydrukuj sobie obiad, czyli kuchnia cyfrowa

Technika drukowania w 3D znana i stosowana jest już od kilku lat, jednak istnieją takie obszary w tej dziedzinie, które nadal szokują. Pragniesz zostać futurystycznym szefem kuchni i ugotować obiad lub deser prosto z drukarki na wydrukowanym talerzu? Napić się wydrukowanej lampki wina z wydrukowanym Bordeaux w środku? A ma możliwość wydrukowany wymarzony komplet sztućców? Żaden problem.

Do tej pory hasła „wydrukowane jedzenie” nie traktowaliśmy wręcz. Wyobrażaliśmy sobie t-shirt z brokułem w punkcie centralnym albo bluzę w hamburgery. Jednak współcześnie właściwą reakcją powinno być pytanie: „Jakie ciasto upiekliście obecnie w drukarce? Sernik, jabłecznik czy tort malinowy”? To nie żarty.

Klasyczne gotowanie jest poniekąd zagrożone, ponieważ może zostać wyparte poprzez ideę kuchni cyfrowej. Dzieje się tak w paru restauracjach na świecie w ramach wsparcia funkcjonowania kuchni i nowoczesnych rozwiązań. Proces drukowania przenosi pojęcie gotowania posiłków w zupełnie inny wymiar i pozwala produkować nowe tekstury i smaki, które do tej pory w tradycyjnej kuchni nie zostały osiągalne.

Za poradą drukarki 3D można manipulować wartością kaloryczną potraw, parametrami odżywczymi, jakością oraz rezultatem wizualnym. Istnieje sposobność przygotowania cyfrowego obiadu zdalnie, wręcz w drodze z pracy. To wszystko za poradą interfejsu z dotykowym ekranem i bezprzewodowego połączenia internetowego.

Urządzenie przechowuje schłodzone składniki, miesza je w odpowiednich proporcjach zgodnie z wprowadzonym programem i drukuje kolejne warstwy na bezsmakowych i bezzapachowych fakturach.

Co w przypadku, gdy kończy się któryś z kluczowych składników?

Nie powinno się już prosić sąsiada o cukier lub sól. Inteligentny system własnymi siłami komponuje brakujący szczegół z dostępnych towarów. Naturalnie proste tusze nie wyszukają użycia w drukarkach 3D. Potrzebne są specjalne dozowniki, które uzupełnia składnikami użytkownik.

Technika ma zarówno prywatnych zwolenników, jak również przeciwników. Wielu twierdzi, że kuchnia cyfrowa to wynikowa kuchni molekularnej, której podstawowym misją jest zadziwić gości bardziej wizualnie niż smakowo. Zastosowanie chemii oraz fizyki w gastronomii cały czas robi wrażenie, tym bardziej stosowanie drukarek 3D i gotowanie za ich radą.

Romantyczna kolacja w typu hi-tech

Czy drukowanie kulinarnych wrażeń posiada sens? Niewątpliwie dla restauratorów i fanów gastronomii jak najbardziej. Jest to pewnego stylu wykroczenie poza standardy dotychczasowego przygotowywania posiłków. Jednakże zgodnie twierdzą, że nic nie jest w stanie zastąpić radości, jak również wielu innych uczuć , a oprócz tego emocji towarzyszących podczas gotowania, których wydrukować się nie da.

Podobno konsumpcja wydrukowanych dań ma smak XXII wieku. Zatem całkiem prawdopodobne, że warto wrócić pamięcią do słynnej kreskówki „Jetsonowie” i poszukać kulinarnych inspiracji w ich kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*